Jag pratar om hållbar turism i Nyhetsmorgon – mitt stora mål är nått!

Posted on

Så satt jag där, avslappnad i TV4:s Nyhetsmorgon, och pratade om det jag brinner för allra mest: Hållbar turism och vikten av valet av destination.

Jag har alltid velat påverka människor och det har tagit sig i uttryck på olika sätt genom åren. Sexualpolitik, alkoholnormen, hållbar turism. Det har alltid handlat om människor och makt, det har varit den röda tråden.

Gäst hos Nyhetsmorgon: Hållbar turism

Som första ämne hos Nyhetsmorgon valde jag att prata om det viktigaste beslutet vi när vi reser nämligen val av destination. Det spelar roll för hur långt vi väljer att resa och för att den destination vi väljer är där våra semesterpengar kommer att spenderas. Sverige, Albanien eller Brasilien, det spelar roll var vi väljer att resa. På våra 6 minuter hann vi också avhandla skillnad mellan att resa i hög- och lågsäsong och hur en kan tänka med om destinationer ska väljas bort eller inte pga t.ex. landets politik. Sist tipsade jag om att försöka sikta på att resa till småsyskonen till de mest populära destinationerna istället för att bara resa dit alla andra reser.

Säger något smart
Jämför Makarska i Kroatien i hög- och lågsäsong

Hur kändes det då?

Jag kände mig så redo för detta. Jag var inte ens nervös och älskade varje stund. Det som jag tycker är allra svårast med hållbar turism är att det är komplext, alltid finns en ena sidan och en å andra sidan. Att skarpa påståenden alltid kan och borde nyanseras. Att det inte finns ett givet rätt och fel och att varje situation och kontext är unik. Det lyckades jag formulera till så konkreta tips att jag själv nästan blev förvånad över hur tydligt det blev. Jag har kämpat med detta i många år. Det är tydligt att det komplexa går att förenkla utan att fördumma.

Jag har fått så mycket fina kommentarer. En riktig egoboost men också tydlig återkoppling på att det här är ett upplägg och budskap som uppskattas och är givande.

En favoritkommentar är

Så bra, Linda! Jag har aldrig fått hållbart resande så tydligt förklarat!
Proffsiga programledare som gjorde att allt kändes avslappnat. Där låg också boken 🙂
Tack för bra samtal och väl formulerade frågor

Resan till att gästa i Nyhetsmorgon

Jag ville, och vill,  att människor ska uppleva mer av jorden, resa på nya sätt, ta mer ansvar, känna starkare upplevelser, gynna världens alla lokalbefolkningar med sina semesterpengar. Så…

2016 startade jag bloggen Resamedvetet.se för att dela med mig av mina reseupplevelser, reflektera  och sprida mina budskap. Samma år satte jag upp som mål att ”Prata om medvetet resande i en morgonsoffa” när jag listade mina 100 resmål att nå. Nr 15.

2017-2021 skrev jag otaliga blogginlägg och lika många sidor på en bok. Några debattartiklar publicerades på temat hållbar turism.

2022 gav jag ut boken Resenärens makt – turism som när och tär. Jag ville nå fler, nå längre, ge frågorna mer plats. Att skriva en bok var vägen jag valde för att påverka fler.

2023 gjorde jag mig till egenföretagare och jobbar sedan dess med hållbar turismutveckling under parollen Move Consulting

2025 är jag med på TV4:s Nyhetsmorgon och pratar om Hållbar turism och varför vårt viktigaste beslut vi fattar när vi reser handlar om valet av destination.

Beviset!
Res dit andra inte reser eller under en tid då andra inte reser just dit

Varför morgonsoffan varit mitt stora mål?

För en del är morgonsoffor vardagsmat, för andra onåbart. För mig har det i tio år varit symbolen för att lyckas med det som varit mitt mål i alla dessa år: Att sätta frågorna om hållbar turism högre upp på agendan. Att påverka. Att ha nått detta mål, för egen maskin, gör mig stolt och otroligt motiverad att fortsätta.

Turismen omsätter över 100 000 miljarder och sysselsätter direkt, eller indirekt, var tionde arbetare på denna jord. Än finns mycket kvar att göra och frågan är så mycket större än att välja ett miljöcertifierat hotell.

Jag är redo för nästa stora utmaning och funderar på vad nästa stora symboliska mål är. Kanske att sitta i en styrelse för ett bolag som har turism som sin kärnverksamhet. Kanske vara talare för hundratals personer. Kanske anlitas som expert av de mäktigaste spelarna i reseindustrin.

Blev firad när jag kom hem av en man som varit med sen målet formulerades
Passade på att fota mig bland Let’s Dance-ballongerna i TV4-huset

Här finns alla inlägg på temat media

2 thoughts on “Jag pratar om hållbar turism i Nyhetsmorgon – mitt stora mål är nått!”

  1. Jag hittade till din blogg efter inslaget i Nyhetsmorgon
    Så bra du var och så många bra tips i bloggen

  2. Roligt att få vara med och följa din resa, och att du når dina uppsatta mål💪Hållbar turism har en viktig funktion i samhället ❤️

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *