Jag gästar Att resa-podden och pratar om Sri Lanka (älskade land!)

Posted on

Att resa podden om att resa till Sri Lanka med mig som gäst. 52 minuter maxad destination, inspiration och information om ett älsklingsland.

Så många gånger som jag tackat mig själv för att jag resebloggar. Det innebär att få uppleva en bit av resan en gång till. Frossa i bilder redigera, återuppleva minnen, göra resan en gång till i hjärnan, i hjärtat. Så när Annika och Lisa på Att resa-podden frågar om jag vill PRATA om Sri Lanka i en hel timme så är svaret givet.

att resa podden sri lanka
Jag och Lisa bubblar på om ett land vi båda gillade skarpt

Att resa till Sri lanka i poddformat

Det är så, så, så mycket mer jag hade velat sagt, för det finns alltid mer att säga om en destination. Ett land som jag så intensivt fick vara en del av under två månader.

Vi pratar stränder, matkultur och det praktiska kring tåg. Hur det kom sig att vi valde Sri Lanka som land för vår resa, vilka ställen vi besökte och vad vi gjorde. Hur jag försöker resa medvetet och hur jag kapitulerat inför att resa med barn. Vi pratade om hur vi blev bemötta och hur det är att resa i och med det lokala.

att resa podden sri lanka
J handlar frukt från favoriförsäljare

Älskade Sri Lanka!

Gud ju mer jag får prata om Sri Lanka ju mer känner jag att jag verkligen gillade att vara där. Jag vet att det är en naturlig del av att minnas resor, att resorna nästan alltid minns som ännu bättre än de faktiskt var. För min del inte för att jag överdriver hur bra något varit, jag är dålig på att råsälja in destinationer. Jag kände direkt efter att vi stängt av mickarna att jag inte inspirerade nog om resmålet. Inte gjorde Sri Lanka rättvist. Men nej, jag skönmålar inte, men jag minns det som bättre för att det halvtrista, utmaningarna med barn, dagar då vi huttrade och annat krångel bleknat. Kvar finns bara allt det fantastiska, det färgstarka.

Avsnittet Att resa till Sri lanka finns där poddar finns eller på attresapodden.se

Jag med radarparet Lisa och Annika i Gamla stan
Min bok lottas ut via att-resa-poddens instagram

Ännu mer Sri lanka-inspiration

Den som vill fördjupa sin nyfikenhet inför en kommande Sri Lanka-resa kan läsa dessa inlägg som jag hoppas ger svar på de flesta frågorna – och det som inte klargörs: Fråga om det. Jag delar gärna med mig om våra erfarenheter

och sen såklart alla inlägg som jag skrev vecka för vecka under våra två månader som vi var på plats.

Här finns alla inlägg från vår långresa till Sri Lanka 2024

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *