Det är många tankar som snurrar om både resor och resebloggande just nu. Några kittlar, några skaver och några kommer och går. Jag verkar vara inne i en grubblarperiod på många lite mindre frågor i livet, hoppas jag är klokare när jag kommer ut på andra sida.
Hur motiverar jag betalda samarbeten i länder där personer tjänar mindre än mig? Det går ingen nöd på mig, inte alls. Jag kanske bara ska bjuda på reklamplatsen på min blogg istället för att personen ska betala en del av sitt levebröd till mig, en vit, västerländsk oerhört privilegierad kvinna? Om så är fallet minskar ju marknaden av aktörer som jag kan samarbeta med avsevärt. Berika mig med era tankar!

Vad ska jag göra i Sri Lanka? Vart ska jag spendera de tre extradagarna jag lyckats tajma in i samband med en jobbresa senare i höst? Om jag har Colombo och de delar som går att nå tur och retur på två dygn på mig, vad för intressant och kul ska jag satsa på då?
Vem ska vara det medvetna porträttet för november? Oktoberintervjun är bokad men november är ännu tom. Vet du någon person som varit mycket på ett intressant ställe och som dessutom kan ha kloka tankar om medvetet resande som du tycker jag ska prata med? Tipsa mig gärna!
Vart jag vill åka 2017? Det finns så många drömmar och jag inser att det finns risk (eller kanske chans?) för att jag drömmer mig bort mer och mer. Just nu står roadtrippa bland Balkanländerna mycket högt upp på listan. Att drömresa är kanske helt normalt och okej för en person som har det som ett av sina största intressen?
Varför är folk så kassa på att svara på info@-adresser? Är det bara jag och de på mitt jobb som är nitiska med att alla mejl som inkommer ska besvaras personligen, helst inom tre dagar? Det verkar inte bättre.
I vilken ordning ska jag boka? Om jag ska planera en långresa (läsa fyra veckor i det här fallet), ska jag då först tänka ut vad jag vill göra på varje ställe och sen boka resorna och alla stopp, eller ska jag först boka resorna och därefter planera innehållet efter de förutsättningar jag gett mig? Det första låter som det bättre alternativet men utan oändlig tid kommer den resan mest troligt bokas senare och då kanske biljetterna är dyrare och det finns färre avgångar. Ett i-landsproblem så att säga.
Har du några kloka svar att ge en förvirrad själ eller några egna grubblarfrågor du vill dela med dig av så kan vi vara kloka ihop?


Lämna ett svar