Ett år till 40 – vad är kvar på min bucketlist?

Posted on

Jag fyller år och vad passar bättre än att blicka både bakåt och framåt och göra en check på vad jag tidigare önskat mig och min bucketlist?

Om ett år fyller jag 40 år. Hur det känns kan vi tala om vid ett annat tillfälle men för fyra år sedan hade jag den goda smaken att önska mig ett antal resor och upplevelser innan jag fyller 40. Kanske är det allra roligaste med det att jag faktiskt har det dokumenterat vad jag hade in mind då. Att se vilka resor jag drömmer om och hur det förändras över tid tycker jag är mycket intressant.

Så med anledning av jag snart checkar av fyra decennier på denna jord så vill jag också checka av hur det gått med diverse ambitioner jag tidigare satt upp.

Status på bucketlist och andra önskningar

Min bucketlist när jag var 30 år

När jag fyllde 30 (2016) skrev jag min första bucketlist som jag sedan reviderade lite 2018. Trots att jag älskat att resa hela mitt liv så var jag tydligen inte redo för, eller intresserad av, att skriva en bucketlist förrän då.

När den formulerades skrev jag nog en bucketlist med sikten på att behålla den under resten av livet med en ganska naiv inställning om att det jag en gång velat skulle vara det jag alltid vill. På den bucketlisten har jag checkat av 20 av 50 så det finns kvar att upptäcka.

Önskelistan mellan 35 och 40 år

När jag fyllde 35, mitt i pandemin, skrev jag en önskelista på resor och upplevelser innan jag fyller 40 och nu när jag har ett år kvar frågar jag hur mycket på önskelistan som slagit in

Det här önskade jag mig innan 40 och en kommentar om hur det ligger till

Vietnamresa

Check 2023 ihop med Thailand. Alla inlägg från den långresan

USA

Check 2022. Alla inlägg från Kalifornien och Arizona

En Svensk Klassiker

Genomfört 2024 #nöjdmedpannbenet. Alla inlägg från klassikern

Ett långäventyr

Jag siktade på att köra till Kapstaden. Jag vet inte riktigt hur jag hade tänkt att det skulle gå till med två små barn som redan kommit till världen när önskelistan skrevs.

En resa ensam

Den här är kvar och den hoppas jag få till i någon form inom närmaste året. Jag kan tänka mig: Cypern, Tunisien, Azorerna i Portugal, Bosnien Herzegovina, Andorra med flera.

Bestiga Kebnekaise och vandra långt

Nej, det här har inte blivit av eller prioriterats och jag ser det heller inte ske närmaste året

Lofoten

Den här har jag lite hopp om. Det ligger bara lite långt bort.

En bucketlist för en 40-åring?

Jag är långt ifrån att identifiera mig som forty something. När jag fyller 40 har jag all anledning att se över den bucketlist jag tidigare skapat. Ärligt talat ganska många saker som inte känns så intressant längre.

Det känns kul att få drömma och visionera lite och det kommande året göra någon typ av bucketlist för mina år fram till att jag fyller 50. Det kan vara destinationer att besöka, upplevelser att göra oavsett plats och känslor eller tillstånd jag vill befinna mig i. Vi får se vad, om något, från min 30-årsbucketlist som får hänga med ett deci till.

Här finns inlägg på temat bucketlist

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *